İnsan sağlığı için zemin temizliği önemlidir. Çünkü temizlenmeyen  zeminlerde biriken kir ve tozlar, insan sağlığı için tehdit haline gelirler. Bu nedenle, zemin temizliğinin düzenli ve titiz bir şekilde yapılması gerekir. Yapılan temizliğin etki etmesini istiyorsanız kesinlikle zemin temizliğini dikkatli bir şekilde yaptırmalısınız. Çünkü biriken kirler bakteri oluşumuna yol açar, yürüdükçe tozlar etrafa uçuşarak eşyaların üzerinde birikir ve solunum yolu hastalıklarına yol açar. Özellikle alerjik bir yapınız varsa temizlik yapılana kadar alerji sürekli olarak kendini belli edecektir. Fakat bilinmesi gereken birtakım noktalar vardır. Hangi zemin nasıl temizlenir, firma seçimi gibi durumlar dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

Zeminlerin Cinsine Göre Temizliği Farklıdır

Evlerde en çok lamine yer döşemeleri (laminant), ahşap, karo, marley ve mantar tiplerinde zeminlere rastlanır. İşyerlerinde de işyeri tipine göre, beton, kaplama, kauçuk, karo, laminant, mermer zeminler yer alabilmektedir. Bu zeminlerin temizlikleri de farklı şekillerde olur. Profesyonellerimiz, zemini özelliğine ve kir durumuna uygun temizlik ürünleri ile temizleyerek gerekli işlemleri yapmaktadırlar. Profesyonel ekibin yapmış olduğu bu temizlik, zaman ve para kaybını yaşamamanızı sağlayacaktır.

Laminant Parke Temizliği

Laminant parkelerin her zaman temizlenmesi gerekir.  Genellikle çok toz tutarlar. Ayrıca koyu renk bir parke, ayakkabı ile girilen ortamlarda kiri daha çok belli etmektedir. Temizlik esnasında ıslak toz bezi veya kirin durumuna göre sıkılabilen paspaslar kullanmanız gerekiyor. Kullanılacak su da çok önemlidir. Temizlik için kullanılacak suyun içine arap sabunu koymak uygun olur.  Arap sabunu zemin temizliği sonucunda laminant parkeler parlak ve dezenfekte edilmiş olur.

Eğer sirkeli su da kullanırsanız dezenfekte etkisi ile bakterilerden parkelerinizi arındıracaktır. Parkeler su konusunda hassastır. Temizlikten sonra kurulamak, ıslak bırakmamak gerekmektedir. Temizlik yapılan her seferde son kez kuru bir bezle zemini kurulanması gerekir.

Karo Zeminlerin Temizliği

Karo zeminler çok fazla kirlenmez ve çizilmezler. Karo zemin çeşitleri en çok mutfak, banyo ve balkon için kullanılır. Karoda zemin temizliği yapmak için sadece deterjan ve su kullanılabilir. Karo zeminlerdeki kararma sorunu için  sert fırça ile çamaşır suyu yardımıyla bu kararmaların üstesinden gelinebilmektedir.

Koyu renkli karo zeminlerin üzerinde su lekeleri çok göze batar. Bu su lekelerinden kurtulmak için kabın içine konulan sirke, karbonat ve tuz karışımını temizlemek yeterli olacaktır.

Mantar Kaplama Zeminlerin Temizliği

Son zamanlarda çok tercih edilen mantar kaplamalı zeminler, kir tutmayan bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı zemin temizliği kolay olmaktadır. Mantar kaplamalı zemin elektrikli süpürge ve paspasla temizlenmesi gerekmektedir.

Ahşap Zeminlerin Temizliği

Ahşap zeminlerin kimyasallarla temizlenebildiği gibi doğal ürünlerle de temizlenebilmektedir.  Gerekirse cilalanması bakım açısından oldukça önemlidir.

İşyerlerinin Zemin Temizliği Nasıl Yapılır?

İşyerlerinin zemin temizliklerinde personellerin temizlik işleminden etkilenmemesi ve mevcut iş düzeninin aksamaması çok önemlidir. Bu kalitedeki temizlik işlemleri ancak profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilebilir. Özellikle zemin temizlikleri iş yerleri açısından büyük önem taşır. Her gün sürekli kullanılan alan olan zeminler üzerlerinde pis, toz, kir ve leke barındırırlar.

Kişi sayısı çoksa zeminlerin kirlenme oranı da artar. İş yerine gelen ziyaretçiler de ortama kir ve mikrop taşırlar. Bu sebeple zeminlerin hem hijyen bakımından hem de estetik görünüm bakımından temiz olmaları gerekir. İşyerinin düzeni ve bakımı asla taviz verilecek bir konu değildir.

Zemin Çeşidine Göre Temizlik Yapılması

İşyerlerinin zemin temizliğinde kullanılacak olan malzemeler ve temizliğin nasıl gerçekleştirileceği çok önemlidir. Çünkü iş yerlerinin zeminleri her zaman aynı yapıda olmaz. Halıyla kaplı zeminler olabilir. Ya da parke ya da laminant kaplı yüzeyler bulunabilir.

Halı kaplı yüzeylerde halı dokusuna uygun olan kimyasal temizleyiciler ve vakumlu süpürge cihaz modeller kullanılırken parke ya da laminant alanlarda buharlı makineler, süpürge robotlar ve daha pek çok farklı temizlik ekipmanı kullanılabilir.

Bunun yanı sıra zeminin büyüklüğü de yapılacak olan temizliğin türünü ve kullanılacak malzemeleri etkilemektedir. Tüm bu kıstaslar göz önünde bulundurularak temizlik işlemi yapılmalıdır. Aksi halde hijyen açısından da görünüm açısından da istenilen sonuç elde edilemez.

Zemin Temizliği Hem Çalışanlar Hem de Ziyaretçiler Açısından Çok Önemlidir

Bir işyerine girildiğinde ilk dikkat çeken noktaların başında o işyerinin temizliği ve düzeni gelir. Temizlik kokusu, düzenli bir ortam, ferah bir atmosfer ve parlak bir görünüm herkesi cezbeder. Girilen mekânın kokusu ve temizliği ilk dikkat çeken noktalardandır. Dikkat çeken ilk alanlarsa genelde zeminler olmaktadır.

Zemin üzerinde herhangi bir lekenin olması, zeminin yıpranmış olması ve buna benzer noktalar herkes için olumsuz bir izlenim oluştururlar. İşyerlerinde zeminlerin temiz olması sadece o işyerine gelen ziyaretçiler için değil o işyerinde çalışanlar için de önemlidir. Temiz ve ferah alanlarda çalışmanın, verimi artırdığına yönelik pek çok çalışma mevcuttur.

Bu nedenle iş yeri zemin temizliklerinidüzenli aralıklarla profesyonel bir şekilde yaptırmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken noktaların öğrenilmesi ve zemin bakımlarının ihmal edilmemesi önemlidir.

Zemin Temizliği Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Zemin temizliği yapılırken kullanılan tek bir yöntem ya da ekipman yoktur. Her zemin türüne göre kullanılabilecek olan çok sayıda ekipman ve malzeme mevcuttur. Bu nedenle zemin temizliğinde profesyonel olan bir firmanın öncelikle zemin türüyle ilgili bilgi alması gerekir. Zemin halıyla kaplıysa en çok tercih edilen vakumlu temizleyicilerdir.

Uzman çalışanlar, oldukça etkili olan vakumlu temizleyicilerle halı üzerindeki kiri, mikrobu ve daha pek çok zararlı mikroorganizmayı uzaklaştırırlar. Zemin çıplak şekilde beton ya da parkeyse o zaman fırçayla temizleme, ıslak silme, leke çıkarma ve bakım gibi pek çok işlem yapılabilir. Zeminler herkesin kullandığı alanlardır. Bu nedenle üzerlerinde leke olmaması ve temizliklerinin düzgün yapılması önem taşır.

Zemin Temizliğinde Profesyonel Yaklaşım

İşyeri zemin temizliği kolay görünmesine rağmen teknik bakımdan uzmanlık isteyen biriştir. Çünkü kendine özgü pek çok gereksinime sahip olan zemin türü mevcuttur. O yüzden zemin türünün doğru tanımlanması ve tanımlamaya göre uygun ekipmanla malzemenin seçilmesi çok önemidir. Aksi halde zemin temizlenmek istenirken zemine zarar verilebilir.

Zeminlerde meydana gelebilecek kimyasal yanık durumları, deformeler ya da lekelenmeler zeminleri olduğundan çok daha kötü gösterecek durumlardır. Bu durumları yaşamamak adına zemin temizliğinde profesyonel bir seçim yapılması çok önemlidir.

İşyeri zeminlerinin her firma için önemli bir yatırım olduğu aşikardır. Çünkü zeminler uzun süre boyuncave herkes tarafından kullanılacak alanlardır. Ancak zeminlerin bakımlarının uygun olarak yaptırılması gerekir. Aksi halde uzun ömürlü kullanılabilecek pek çok zemin çok daha kısa sürede yıpranır, deforme olur ya da kalıcı lekelere maruz kalır.

Firmamız, zemin temizliğinde sahip olduğu deneyimi sektördeki gelişmelerle harmanlar ve ihtiyaç duyulan en profesyonel hizmeti sunar. Parke zeminlerden halı döşeme alanlara kadar her tür zeminin temizliğini en uzman şekilde hallediyor ve siz değerli müşterilerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz. Sizler de bu alanda kaliteli bir hizmete ihtiyaç duyuyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


%100 Müşteri Memnuniyeti Güvenilir & Kaliteli Hizmet
6 Yıllık Sektör Tecrübesi Sabit Fiyat Garantisi
Profesyonel Eğitimli Ekip Çok sayıda Mutlu Müşteri